Życie w Niemczech

„HERZLICH WILLKOMMEN IN DEUTSCHLAND”

WSKAZÓWKI DLA POCZĄTKUJĄCYCH

INTERNET
W Niemczech jest bardzo dobrze rozbudowana sieć internetowa, do której dostęp oferuje wielu operatorów. Porównując ceny oferty niemieckiej do rynku polskiego, te drugie wypadają gorzej. Wybór operatorów w Niemczech jest duży, dlatego zanim się zdecyduje i podpisze umowę, dobrze jest przestudiować oferty wszystkich operatorów i porównać zakres usług w stosunku do ceny.
Najlepszym rozwiązaniem jest flatrate czyli stałe łącze. Usługa ta pozwala za niewielką dopłatą 4,95 euro na bezlimitowe rozmowy na terenie Unii Europejskiej.
Jeśli ktoś nie ma dostępu do internetu, może skorzystać z jednej z licznych kafejek internetowych, których nie brakuje lub zakupić usługę internetową w sieci super-marketów jak: LiDL, ALDI. Wówczas trzeba się liczyć z kosztem około 45 euro.

ŚMIECIOWE ZASADY
Sortowanie śmieci, czyli Mülltrennung jest dla wielu synonimem niemieckiego porządku. Papier, plastikowe opakowania – system zielonego punktu, szkło i odpady biologiczne trafiają do oddzielnych koszy. Zakrętki butelek, metalowe odpady wrzucamy do oddzielnych pojemników w miejscach ogólnie dostępnych. Początki bywają trudne, ale po krótkim czasie sortowanie śmieci może sprawiać prawdziwą frajdę! Jest to tak normalne, że wchodzi w krew.

POCZTA
W Niemczech działa wiele firm kurierskich, dlatego warto porównać ofertę, szczególnie przy wysyłce paczki. Najpopularniejszym kurierem (znanym także na polskim rynku) jest DHL, którego właścicielem jest Deutsche Post. Znaczek na list lub kartkę w obrębie Europy kosztuje 75 centów.

PROSTE I TANIE PODRÓŻOWANIE
W Niemczech jest dobrze rozbudowana sieć dróg i autostrad, a osoby prywatne nie płacą za jej korzystanie.
Jest kilku przewoźników oferujących tanie przeloty z Polski do Niemiec (warto zapoznać się z ich ofertami).
Osoby bez samochodu mogą skorzystać z oferty jednej z central (Mitfahrtzentrale), które są formą bezpiecznego i taniego autostopu. W bazie znajduje się ok. 600 tysięcy kierowców i e-autostopowiczów. Bezpieczeństwo polega na tym, że osoba oferująca przejazd melduje się podając swoje dane na portalu, a po podróży autostopowicz może podzielić się z innymi użytkownikami swoją opinią o kierowcy. Najczęściej oferowane są przejazdy między większymi miastami, pomimo tego „jazda internetowym autostopem” jest dużo tańsza niż rozwiązania konwencjonalne – warto ją rozważyć.
Wygodne podróżowanie umożliwia również niemiecka kolej Deutsche Bahn. To dość komfortowy środek transportu, przejazd dużych odległości nie jest tani – jednak dzięki licznym ofertom specjalnym i promocjom można podróżować stosunkowo niedrogo. Jeśli podróż jest krótka, a warunki atmosferyczne trudne – bardziej opłacalna niż jazda samochodem.
Autobusy dalekobieżne kursują głównie między większymi miastami Niemiec i Europy.
Pociągi ICE są często najszybszym środkiem transportu, ale przy większych dystansach warto przeanalizować koszty wszystkimi dostępnych mediów z branży transportowej w Niemczech.